Home Clubs and contacts Calendar Fixtures 2017 competitions Admin

The North Yorkshire Bowls League

Formed in 1936


Singles


 Champion of champions


Winner & Joe Hopkinson
Rose Bowl 1976


Finalist & Hilton Armstrong
Pewter Tankard 1969



Winner and
Frank Fox Trophy


Finalist and
Harry Monkhouse Trophy

2017

J. Selley

Borough Park


E. Whitwell

Brotton


2017

S. Slaughter

Middlesbrough


C. A. Thomas

Borough Park

2016

J. Blackett

Borough Park


D. Little

Smith's Dock


2016

D. Little

Smith's Dock


N. Smith

King George V

2015

R. Watcham

Smith's Dock


S. Slaughter

Middlesbrough


2015

A. Harper

Marske


G. Moir

Middlesbrough

2014

S. Oliver

Skelton


J. Selley

Borough Park


2014

S. Verrill

Brotton


J. Dickinson

Cochranes

2013

S. Slaughter

Middlesbrough


J. Blackett

Marske


2013

S. Slaughter

Middlesbrough


D. Cowap

Middlesbrough

2012

S. Slaughter

Middlesbrough


N. Smith

King George V


2012

J. Dickinson

Cochranes


B. C. Tennant

Jack Hatfield

2011

C. A. Thomas

Borough Park


J. Blackett

Marske


2011

R. Watcham

Smith’s Dock


C. Walker

Smith’s Dock

2010

S. Slaughter

Middlesbrough


M. J. McNulty

Hutton Rudby


2010

M. J. McNulty

Hutton Rudby


S. Slaughter

Middlesbrough

2009

M. J. McNulty

Hutton Rudby


P. Amass

Marske


2009

C. Hodgson

Marske


B. Readman

Great Ayton

2008

S. Oliver

Skelton


P. McKeown

Albert Park


2008

W. Vivers

Northallerton


T. Richardson

Hutton Rudby

2007

J. Russell

Brotton


K. Whittle

Cochranes


2007

E. Smith

Guis. Priory


B. Godfrey

Northallerton

2006

D. Richards

Nunthorpe


A. Margerrison

Northallerton


2006

K. Whittle

Cochranes


A. Sanderson

Nunthorpe

2005

N. Smith

King George V


D. Richards

Nunthorpe


2005

S. Slaughter

Smith’s Dock


I. Dickinson

Cochranes

2004

P. Dawson

Marske


C. Mercurio

Co-op


2004

S. Lightowler

Richmond


P. McKeown

Albert Park

2003

D. Schumm

Middlesbrough


P. Dawson

Marske


2003

T. A. Addison

Smith’s Dock


S. Moremon

Smith’s Dock

2002

F. Boddy

Smith’s Dock


C. Hodgson

Marske


2002

T. Richardson

Hutton Rudby


S. Oliver

Skelton

2001

P. Margerrison

Northallerton


B. Readman

Great Ayton


2001

S. Slaughter

Thornaby


A. F. Perkins

King George V

2000

P. Dawson

Marske


C. Parvin

Borough Park


2000

C. A. Thomas

Locke Park


S. Edwards

Teasdale Park

1999

B. C. Tennant

Northallerton


A. Margerrison

Northallerton


1999

C. A. Thomas

Locke Park


F. Milburn

King George V

1998

J. Vipond

Cochranes


C. Himsworth

Eston


1998

F. Boddy

Borough Park


E. Smith

Guis. Priory

1997

T. Addison

Smith’s Dock


C. Mercurio

Co-op


1997

N. Cummings

Marske


G. Temple

Albert Park

1996

D. Bennett

Cochranes


J. E. Whitham

Borough Park


1996

A. Robins

Smith’s Dock


W. Dowie

Brotton

1995

C. Parvin

Borough Park


A. Robins

Smith’s Dock


1995

S. Hill

Smith’s Dock


W. Dowie

Brotton

1994

R. Joyce

Borough Park


A. W. Jones

King George V


1994

E. Race

Pallister Park


T. A. Addison

Smith’s Dock

1993

P. Dawson

Marske


P. Hogg

Thornaby


1993

G. Bulmer

Albert Park


L. Coates

Borough Park

1992

S. Watson

Northallerton


D. A. Robinson

Zetland Park


1992

M. Gaskarth

Middlesbrough


K. Whittle

Cochranes

1991

R. Simpson

Brotton


B. Sayers

Richmond


1991

M. Gaskarth

Middlesbrough


C. Hewitt

King George V

1990

S. Watson

Northallerton


E. Redfearn

Locke Park


1990

B. Garside

Thornaby


R. Hudson

Marske

1989

S. Watson

Northallerton


C. Mercurio

Co-op


1989

D. Dawson

Albert Park


T. Sharp

Pallister Park

1988

T. Collings

King George V


T. Addison

Smith’s Dock


1988

T. Stoker

Albert Park


B. C. Tennant

Northallerton

1987

T. Sharp

Pallister Park


M. Cullingworth

King George V


1987

R. Baker

Middlesbrough


H. Graham

Marske

1986

J. Wennington

King George V


D. Dawson

Albert Park


1986

C. Robinson

Guis. Priory


E. R. Douglass

Borough Park

1985

C. Mercurio

Co-op


S. Watson

Northallerton


1985

W. Taylor

Locke Park


R. Nesbitt

Smith’s Dock

1984

A. W. Jones w/o

King George V


R. Nesbitt SVP

Smith’s Dock








1983

S. Watson

Northallerton


W. G. Walker

Middlesbrough








1982

P. Palmer

Marske


R. Robertson

Middlesbrough








1981

B. Harrison

Guis. Priory


H. Earl

Thornaby Village








1980

R. H. Knox

Co-op


S. Hill

Smith’s Dock








1979

R. Robertson

Middlesbrough


M. Jackson

Marske








1978

K. Drury

King George V


F. Robinson

Guis. Priory








1977

S. Watson

Northallerton


P. H. Welch

Zetland Park








1976

J. Wennington

Middlesbrough


P. H. Welch

Zetland Park








1975

J. D. Gibson

King George V


A. Frosdick

Middlesbrough








1974

P. H. Welch

Zetland Park


K. Drury

King George V








1973

K. Drury

King George V


G. Smith

Co-op








1972

C. Peacock

Teasdale Park


H. Armstrong

Guis. Priory








1971

R. Robertson

Co-op


H. Armstrong

King George V








1970

G. T. Fleming

Middlesbrough


H. Armstrong

King George V








1969

W. Walker

Middlesbrough


H. Armstrong

King George V








1968

F. Fox

Middlesbrough


R. Bielby

Brotton








1967

W. Bridgewater

Zetland Park


W. Walker

Middlesbrough








1966

H. Jepson

Borough Park


W. Whitworth

Albert Park








1965

G. T. Fleming

Albert Park


A. Gordon

Zetland Park








1964

F. Skidmore

Head Wrightson


J. Simpson

Middlesbrough








1963

G. T. Fleming

Albert Park


L. Bullen

Smith’s Dock








1962

F. Ratcliffe PRES

Brotton


D. Branson

Head Wrightson








1961

A. Marsden

Blue Bell


C. Brown

Borough Park








1960

G. T. Fleming

Albert Park


W. R. Beath

Zetland Park








1959

W. R. Beath

Zetland Park











1958

J. H. Scott

Albert Park











1957

E. Fellowes

Park Erimus











1956

C. Skelton

Zetland Park











1955













1954













1953

T. W. Dixon

Smith’s Dock


W. H. Medd

Saltburn








1952

G. Bell

Cochranes


C. Skelton

Zetland Park








1951

A. Gladders

Saltburn


C. Skelton

Zetland Park








1950

C. Skelton

Zetland Park


M. Brighton

Cargo Fleet








1949

A. Gladders

Saltburn


W. Cornforth

Borough Park








1948

W. Dixon

Eston


G. Bell

Cargo Fleet








1947

P. Porter

Eston


J. Lonsdale

Albert Park








1946

C. Lynn

Borough Park


F. Wilson

Zetland Park








1945

S. Highfield

Eston











1944

R. Whitfield



J. Lonsdale

Albert Park








1943

J. Welch

Park Erimus


T. Pattinson

Borough Park








1942

P. Porter

Eston


T. Pattinson

Borough Park








1941

C. Skelton

Zetland Park


R. Cunningham

Park Erimus








1940













1939













1938

C. Skelton

Zetland Park











1937

J. Ackroyd

Nunthorpe


T. Cunningham

Park Erimus








1936

W. Prentice

Zetland Park


A. Gladders

Saltburn