Home Clubs and contacts Calendar Fixtures 2017 competitions Admin

The North Yorkshire Bowls League

Formed in 1936

Triples
Subs in blue text


Winners
Bill Walkers Bluebell Trophy 1956


Finalists
Jim Littlefair Trophy 1979

2017

I. Dickinson

H. Johnson

J. Dickinson

Cochranes


J. Wennington
J. Taylor

C. Pearson

S. H. Forrest

Middlesbrough

2016

E. Whitwell

A. Carmichael

K. C. Tyreman

Brotton


N. Reay
B. Bell

M. Lynch

C. A. Thomas

Borough Park

2015

D. Wood

S. Oliver

P. Bostock

Skelton


K. Sturman

P. Rowland

S. Slaughter

Middlesbrough

2014

E. Whitwell

A. Carmichael

K. C. Tyreman

Brotton


B. Readman

M. Fleming

K. Roberts

Great Ayton

2013

R. Matthews
J. Gillespie

G. Davidson

P. Rowland

Thornaby


M. Pluves
R. Harris

S. O’Brien

D. Chapman

Middlesbrough

2012

M. Pluves
V. O’Neill

S. O’Brien

D. Chapman

Middlesbrough


J. Gibson
P. Thomas

R. Ridley

R. Hill

Marske

2011

B. Hannaford

S. H. Forrest

S. Slaughter

Middlesbrough


D. Pickard

J. Smith

E. Smith

Guisborough Priory

2010

T. Alderson
D. Pickard

J. Smith

E. Smith

Guisborough Priory


B. Drew

L. Oakley

G. Pawlett

King George V

2009

R. Godley

B. Hannaford

S. H. Forrest

Middlesbrough


J. Wilkinson

H. Johnson

A. Thompson

Albert Park

2008

R. Godley

B. Hannaford

S. H. Forrest

Middlesbrough


K. Bennett

D. McKeown

P. McKeown

Albert Park

2007

K. Bennett

D. McKeown

P. McKeown

Albert Park


J. Hare

J. Wennington

J. Harris

Middlesbrough

2006

K. Bennett

D. McKeown

P. McKeown

Albert Park


D. Kirby

E. Brown

A. Margerrison

Northallerton

2005

J. Wilson

P. Dawson

J. MacDonald

Marske


R. Kirby

M. Foster

W. Vivers

Northallerton

2004

E. Goodwin

E. Parry

K. Bainbridge

Jack Hatfield


J. Strickland

B. Sayers

A. Strickland

Richmond

2003

I. Lewin
G. Hunt

D. V. Thomas

C. A. Thomas

Locke Park


R. Harrison

D. Joyce

A. Thompson

Marske

2002

E. Whitwell

A. Carmichael

K. C. Tyreman

Brotton


M. Ayres

A. French

J. C. Tyreman

Brotton

2001

W. Kerr
M. Jewell

I. Dixon

L. Jackson

Saltburn


J. Vipond

I. Dickinson

K. Whittle

Cochranes

2000

A. Hannaford
G. Hunt

D. V. Thomas

C. A. Thomas

Locke Park


R. Porritt

A. Harper

N. Cummings

Marske

1999

P. McKeown

T. Dredge

D. McKeown

Albert Park


J. Vipond

F. Hoyland

K. Whittle

Cochranes

1998

M. Pennock

J. Davies

M. J. Libby

Saltburn


J. Walker

A. Harper

N. Cummings

Marske

1997

D. C. Tennant

M. Stead

B. C. Tennant

Northallerton


J. Garrett

A. Crossman

H. Cuthbert

Brotton

1996

R. Mitcheson

S. Moremon

S. Hill

Smith’s Dock


L. Tindall

A. Dunbar

C. Hewitt

King George V

1995

P. Dolan

T. Addison

R. Watcham

Smith’s Dock


R. Mitcheson

S. Moremon

S. Hill

Smith’s Dock

1994

R. Stockton

J. Blackett

P. Marshall

King George V


P. Dolan

T. Addison

R. Watcham

Smith’s Dock

1993

R. Hudson

A. Harper

N. Cummings

Marske


P. Dolan

T. Addison

R. Watcham

Smith’s Dock

1992

M. Gaskarth

S. O’Brien

D. Chapman

Middlesbrough


D. G. Taylor

R. Roper

M. Bowater

Northallerton

1991

M. Cullingworth

J. Wennington

A. W. Jones

King George V


G. Kingston

G. B. Prest

S. Watson

Northallerton

1990

G. Kingston

G. B. Prest

S. Watson

Northallerton


H. Earl

K. Skipp

G. Skipp

Thornaby Village

1989

I. Daniell

J. Hare

C. Bowen

Pallister Park


G. Kingston

G. B. Prest

S. Watson

Northallerton

1988

G. Kingston

G. B. Prest

S. Watson

Northallerton


R. Simpson

J. S. Smith

B. Goodings

Brotton

1987

R. Dickens

H. Gibbon

R. Lettin

King George V


W. Kerr
A. Whitehead

K. Davison

W. Henderson

Saltburn

1986

R. Blewitt

G. Bulmer

H. Johnson

Albert Park


R. Stockton

J. Blackett

P. Marshall

King George V

1985

D. Clark

D. Brough

G. Maud

Saltburn


A. Brown

T. Sharp

B. Sharp

Pallister Park

1984

A. Brown

T. Sharp

S. O’Brien

Pallister Park


P. H. Welch

W. Bridgewater

B. Robinson

Zetland Park

1983

G. Kingston

K. Baker

S. Watson

Northallerton


A. Brewis

P. F. Marshall

H. Dent

Co-op

1982

B. Cummings

P. Deighton

R. Lettin

King George V


J. Davidson

A. Campbell

H. Roberts

Marske

1981

P. F. Marshall

K. Raynor

J. Crombie

Co-op


B. Mudd

N. Tyreman

J. Tyreman

Brotton

1980

B. Tennant

B. Godfrey

J. S. Watkinson

Northallerton


A. Whitehead

K. Davison

F. Hatfield

Saltburn

1979

J. Blackett

R. Bielby

T. Corner

Brotton


W. Riordan

T. D. Gibson

F. Whitehouse

Albert Park

1978

T. Hastings

R. Baker

L. Berry

Middlesbrough






1977

P. Milburn jnr

R. Stockton

P. Milburn snr

King George V






1976

W. Whitworth

R. Woodhouse

W. Maidens

Albert Park






1975

A. Bentley

H. Turner

P. Palmer

Marske


F. Burdon

P. Burdon


Thornaby Village

1974

W. Bridgewater

G. Campbell

P. H. Welch

Zetland Park


R. Clements

J. Tosdevin

K. Drury

King George V

1973

R. Clements

J. Tosdevin

K. Drury

King George V


A. Frosdick

J. Douglas

F. Fox

Middlesbrough

1972

R. Clements

J. Tosdevin

K. Drury

King George V


S. Pigott

H. Jepson

J. Little

Borough Park

1971

J. Tyreman

R.Bielby

N. Tyreman

Brotton


A. Raffle

E. Waddington

S. Wade

Locke Park

1970

D. Morrison

R. Wintersgill

C. Ainsley

Thornaby Village


R. Woodhouse

J. Tarren

J. H. Scott

Albert Park

1969

R. Woodhouse

J. Tarren

J. H. Scott

Albert Park


R. Robertson

K. Raynor

P. Inch

Middlesbrough

1968

R. T. Waller

F. Skidmore

J. A. Adey

Head Wrightson


J. Young

H. Waddington

A. Raffle

Locke Park

1967

B. Ayers

J. Hamilton

A. O’Dell

Thornaby Village


D. Lackenby

J. White

? Dobson

Head Wrightson

1966

J. Simpson

R. Robertson

W. Walker

Middlesbrough


J. Gilchrist

B. Jameson

J. Liversedge

Albert Park

1965

R. H. Davis

R. Davis

E. Holmes

Zetland Park


G. Foundling

F. Watton

J. Bell

Thornaby Village

1964

J. H. Scott

J. Tarren

G. T. Fleming

Albert Park


S. Johnson

D.A.Bridgewater

A. Gordon

Zetland Park

1963

J. H. Scott

J. Tarren

G. T. Fleming

Albert Park


T. Blakison

A. Nichols

J. Stevens

Park Erimus

1962

F. Williamson

W. Clarke

C. Kingdom

Cochranes


L. Brand

H. Jepson

C. Skelton

Borough Park

1961

J. H. Scott

J. Tarren

G. T. Fleming

Albert Park


G. Foundling

R. Robertson

J. Bell

Thornaby

1960

L. Brand

H. Jepson

C. Skelton

Borough Park


G. Foundling

R. Robertson

J. Bell

Thornaby

1959

T. Wilson

J. Tarren

G. T. Fleming

Albert Park






1958

L. Peacock

W. Storman

E. Fellowes

Locke Park






1957

J. Wright

S. Smith

E. Holmes

Zetland Park


O. Collings

T. Earl

M. V. Wilson

Thornaby Village

1956

S. Johnson

W. Whitworth

C. Davey

Albert Park






1955










1954










1953










1952

J. Wright

C. Dougall

C. Skelton

Zetland Park


E. Johnstone

G. Camsell

B. Baldridge

Albert Park

1951

W. Wade

C. Reid

A. Darbyshire

Locke Park


A. Scott

H. Reid

A. C. Bird

Park Erimus

1950

W. Papworth

R. Stewart

N. Earnshaw

Park Erimus


A. Gladders

F. Hatfield

W. Jones

Saltburn

1949

A. Gladders

F. Harrow

W. Jones

Saltburn


F. Young

G. Camsell

B. Baldridge

Albert Park

1948

F. L. Edwards

S. R. Prince

J. Gallagher

Middlesbrough


E. Johnstone

G. Camsell

B. Baldridge

Albert Park

1947

J. Jones

H. Harrow

P. Porter

Eston


C. Melton

W. Cornforth

C. Lynn

Borough Park

1946

T. Speakman

H. Harrow

M. Brighton

Eston


G. Boocock

Cooper

Cartwright

Skelton